Przejdź do głównej zawartości

Zagłosuj! Najlepsza premiera operetkowa 2023 roku!




Pomysł podcastu Operetkowe.info zrodził się wiosną 2023. W ciągu minionych miesięcy udało mi się obejrzeć kilka operetkowych tytułów, w tym aż 4 premiery operetkowe! Wszystkie zrobiły na mnie ogromne wrażenie i przyznam, że takich realizacji operetek życzyłbym sobie w kolejnych latach.
 

    I tu pojawił się kolejny pomysł, by zapytać internautów, tych, którzy widzieli inscenizacje A.D. 2023, o - ich zdaniem - najlepszą premierę operetkową roku. Wyniki głosowania mają stać się impulsem, mobilizującym twórców w Polsce, do dawania szansy operetce i tworzenia jej nowoczesnych, imponujących inscenizacji. 

   W pierwszej, pionierskiej edycji plebiscytu "Najlepsza premiera operetkowa 2023" nie nominuję jeszcze artystów - ten element wymaga dopracowania i zebrania gremium ekspertów oraz stworzenia zasad, które pozwolą dokonać takich wyborów. Ale chcę docenić realizatorski zespół: choreografów, scenografów, autorki kostiumów. 

   Mam nadzieję, że przyznane przez widownię głosy na reżyserów oraz pozostałych realizatorów, będą jednocześnie wyrazem uznania dla artystów występujących na scenie. Nie chcę tym plebiscytem kreować się na operetkowy autorytet. Głos mój oddam podobnie jak i Państwo - uczestnicy - naszej ankiety!

 Z A G Ł O S U J   T U T A J 

REGULAMIN ANKIETY 

  Warunkiem nominowania do plebiscytu internetowego o tytuł "Najlepszej premiery operetkowej roku 2023" poza premierą w roku kalendarzowym 2023, było co najmniej pięciokrotne wystawienie danego tytułu dla publiczności w 2023 m roku.  

  Nagroda "Najlepsza premiera operetkowa 2023" przyznana zostanie inscenizacji operetki, na którą najwięcej głosów oddadzą internauci w ankiecie, do której link będzie dostępny na stronie Operetkowe.info oraz social mediach Operetkowe.info, jak również za pomocą publicznego adresu internetowego na dowolnych stronach oraz profilach udostępnianych przez osoby prywatne oraz instytucje. Ankieta obsługiwana jest przez serwis Formularze Google

   W ramach ankiety głosujący mogą również oddać swój głos lub głosy w kategoriach:

"Najlepsza operetkowa premiera 2023"

"Najlepsza choreografia operetkowej premiery 2023"

"Najlepsza scenografia operetkowej premiery 2023"

"Najlepsze kostiumy operetkowej premiery 2023"

Głosowanie potrwa od 10 do 25 marca 2024 do godziny 12:00. Wyniki zostaną ogłoszone 1 kwietnia 2024 za pośrednictwem social mediów Operetkowe.info. Sposób dostarczenia nagród zostanie uzgodniony ze zwycięzcami!  

W związku z tym, że do plebiscytu zakwalifikowały się cztery operetkowe premiery, przyznany zostanie tytuł jedynie za najwyższą liczbę głosów. Nie będzie więc tytułu za zajęcie "drugiego" i "trzeciego" miejsca i związanych z tym wyróżnień. To samo dotyczy również pozostałych kategorii. 

Z A G Ł O S U J   T U T A J 

Popularne posty z tego bloga

Arie operowe po polsku? Taką operę pokochasz!

      Czytelników operetkowe.info z pewnością dziwi pojawienie się tu tematu opery. Sam jestem zaskoczony, bo nie jestem miłośnikiem oper. Jeszcze! Na żywo obejrzałem dwie. Trudno to jednak nazwać obejrzeniem i pełnym przeżyciem, bo moje oczy skierowane były nad scenę, gdzie wyświetlane było tłumaczenie arii. Oczywiście, zapoznałem się z treścią utworu, odbyłem lekturę opisu opery znajdującego się w programie, ale gdy śpiewacy, zaczynali budować swoją postać gestami, mimiką, mój wzroku wędrował ku napisom. Nie znam włoskiego, więc z ust sopranistki czy barytona docierają do mnie jedynie wyśpiewane dźwięki. Doceniam piękne głosy, ale tak naprawdę nie doświadczam opery w całości.     Przeczytałem ostatnio na Wyborcza.pl w artykule Anny S. Dębowskiej: „Obecnie na całym świecie opery wykonuje się wyłącznie w języku oryginału, ale jeszcze w XVIII i XIX w. opery zagraniczne, które trafiały np. na scenę Teatru Narodowego w Warszawie, śpiewano po polsku. Powrót do ...

Jest "ekstatycznie". "Wesoła wdówka" po roku

  „Wesoła wdówka” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego ma (cytując słowa padające ze sceny) „wszystko co jest potrzebne do szczęścia”... fanom operetki. Począwszy od genialnej muzyki Franza Lehara, przez pierwszorzędne kreacje wokalno-aktorskie, spektakularne i zjawiskowe kostiumy, monumentalną scenografię, a skończywszy na subtelnie wtrąconych aluzjach do współczesności. Dlatego rok po opisaniu moich wrażeń ze spektaklu (15.6.2023) wróciłem do Opery Nova w Bydgoszczy by jeszcze raz tego wszystkiego doświadczyć. Nadal jest „ekstatycznie” (to znów ze spektaklu). I nadal twierdzę, że oglądanie tak zrealizowanej operetki „to dla mnie prawdziwy zaszczyt”. Poniższy tekst w kwestii realizatorskiej pokrywa się z wrażeniami sprzed roku, bo jakość spektaklu nadal stoi na bardzo wysokim poziomie. Nadal jestem zdania, że to była najlepsza decyzja dyrektora Opery Nova, by wyreżyserowanie operetki powierzyć Jerzemu Janowi Połońskiemu, zbliżając ją do musicalowej formy, z całym jej rozmachem. Z...

#13 “Księżniczka Czardasza” - Party Time w Bydgoszczy!

   “Gwiezdne wojny” zamiast uwertury, impreza w barze z polinezyjskim tancerkami, dmuchane flamingi i konie, balonowe palmy, astronauta, girl power i nieco… “Matrixa” i “Deszczowej piosenki”. Dresy, sneakersy i foliowe peleryny. Zamiast księcia Leopolda Marii i księżnej Anhildy - Staś i Izabelcia. Zamiast Feriego von Kerekesa - Lolek, zamiast Boniego - Tonio. Zamiast wiedeńskich balów i teatrów, swojskie, polskie realia. Właśnie tak w 2024 roku inscenizuje się 110-letnią operetkę Imre Kalmana “Księżniczka Czardasza” z zachowaniem szacunku dla oryginalnej partytury.    Słuchaj podcastu   YOUTUBE ,  SPOTIFY    “Księżniczka Czardasza” w reżyserii oraz z choreografią Karola Drozda w wykonaniu studentek i studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy , to (zaledwie) trzecia premiera operetkowa 2024 roku w Polsce. Po “Orfeuszu w piekle” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Operze na Zamku w Szczecinie oraz “Polskiej krwi” w re...